Porady

Wykorzystanie donic i pergoli drewnianych w ogrodowych aranżacjach

Przydomowy ogród dla wielu z nas jest oazą spokoju i miejscem, w którym można uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Dlatego tak ważne jest, aby ten zielony zakątek cieszył oczy, a jego aranżacja sprawiała, że w ogrodzie chętnie będą przebywać wszyscy członkowie rodziny oraz ich znajomi. Elementami, które z pewnością mogą przyczynić się do nadania ogrodowi niepowtarzalnego klimatu oraz uroku są rośliny w ozdobnych donicach, a także drewniane pergole. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru i czy sprawdzą się w każdym przypadku?

Drewniane pergole ogrodowe

Pnące rośliny oplatając pergole, tworzą piękne kompozycje. Drewniane pergole idealnie sprawdzają się jako elementy oddzielające poszczególne części ogrodu albo wyznaczające ścieżkę. Ceny pergoli są bardzo przystępne, więc wiele osób decyduje się na właśnie takie urozmaicenie przydomowego zakątka. W zielonej okolicy szczególnie dobrze prezentują się pergole drewniane, ponieważ wspaniale komponują się z naturalnym charakterem ogrodu. Warto dodać, że ciekawym wariantem jest zakup pergoli z ławką. Takie połączenie zagwarantuje piękne efekty wizualne, ale również da możliwość odpoczynku w otoczeniu roślin. Tego typu pergole najczęściej posiadają zadaszenia, które pełnią funkcje ochronne.

Idealne rośliny na pergolę

Przed zasadzeniem konkretnych roślin warto dowiedzieć się, jaki gatunek będzie najlepszy, aby ogród prezentował się pięknie o każdej porze roku. Jakimi roślinami najlepiej obsadzić pergolę?

Róża pnąca: jest charakterystyczna szczególnie dla tradycyjnych i angielskich ogrodów. Kwitnie wyjątkowo długo oraz osiąga wysokość nawet sześciu metrów. Nie wymaga intensywnej pielęgnacji, ale wiosną trzeba odciąć uszkodzone pędy. Dla róży pnącej najlepsza będzie żyzna gleba próchniczna. Ten typ roślin najlepiej czuje się w miejscach średnio nasłonecznionych, ale nie na ekspozycji południowej, która tworzy sprzyjające warunku do szybkiego przekwitania.

Glicynie: idealnie pasują do aranżacji orientalnych, a ich wysokość dochodzi do 10 metrów, dlatego najlepiej sprawdzają się w większych ogrodach.
Glicynia potrzebuje wyjątkowo solidnych pergoli oraz jasnej drogi wzrostu, ponieważ silna roślina rozrasta się na wszystkie strony. Powinna rosnąć w miejscu nasłonecznionym, a najlepszą glebą dla niej będzie ziemia delikatnie kwaśna lub obojętna o dużej zawartości próchnicy.

Bluszcz pospolity: zimno-zielone i lśniące liście najlepiej czują się w ekspozycji północnej. Podczas zimy roślina dobrze wytrzymuje chłodne temperatury. Przed posadzeniem bluszczu trzeba odpowiednio przygotować glebę, użyźniając ją np. torfem.

Jak dbać o kwiaty doniczkowe w ogrodzie?

Piękną ozdobą ogrodu mogą być również kwiaty doniczkowe, należy jednak o nie właściwie dbać, aby cieszyły oczy o każdej porze roku. Wymagania poszczególnych gatunków są różne, ale kilka podstawowych zasad pozwoli na utrzymanie roślin w dobrej kondycji.

Po pierwsze kwiaty trzeba od razu po zakupie przesadzić do większych donic, a jeśli będą posadzone w jednej podłużnej donicy, to pomiędzy nimi powinno być ok. 20 cm przerwy. Jako podłoże najlepiej jest zastosować uniwersalną ziemię do kwiatów, wzbogaconą nawozem. O odpowiedni nawóz należy podpytać sprzedawcę, np. pelargonie lubią kompost z potasem. Większość gatunków najlepiej czuje się w półcieniu lub w miejscu nasłonecznionym, ale warto pamiętać, że im więcej światła, tym częściej trzeba je podlewać.

Rodzaje donic ogrodowych

  • Donice betonowe- są ciężkie, nie przeszkadzają im silne podmuchy wiatru,
  • Drewniane z naturalnego materiału- dobrze komponują się z zielenią,
  • Kamienne- są niezwykle ekskluzywne, często spotykane w miejscach publicznych,
  • Ceramiczne- zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza,
  • Metalowe- mają właściwości antykorozyjne,
  • Z tworzywa sztucznego- najlepiej sprawdzają się w nowoczesnym otoczeniu.

Jak dobrać donice do ogrodu?

Wybierając odpowiednią donicę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie jej kształtu i rozmiaru do rodzaju rośliny. Bardzo ważna jest także kolorystyka donicy oraz jej wzornictwo, które powinno pasować do charakteru ogrodu. W nowoczesnej okolicy najlepiej sprawdzą się donice z tworzywa sztucznego lub kamienne, a do tradycyjnych ogrodów pasują wyroby drewniane czy ceramiczne.

Dodaj komentarz