Porady

Rozbudowa wiaty samochodowej o kolejne stanowisko

Wiata garażowa w wielu przypadkach stanowi doskonałą alternatywę dla konwencjonalnego garażu. Z jednej strony ustępuje mu co prawda pod względem ogrzewania oraz stopnia ochrony przed słońcem, opadami atmosferycznymi czy mrozem, ale z drugiej wiąże się z dużo niższymi kosztami, a także istotnie zwiększa nasze pole do manewru w kontekście czynników ograniczających wielkość lub dostępne opcje zlokalizowania konstrukcji. Ponieważ jednak w prasie branżowej i internecie nie brakuje informacji na temat żadnego ze wspomnianych rozwiązań, w niniejszym artykule podejmiemy wątek dużo mniej popularny, a przez dla sporej części zainteresowanych skrywający wiele tajemnic – z jakimi wyzwaniami wiąże się rozbudowa wiaty samochodowej? Zapraszamy do lektury.

Budowa dużej wiaty garażowej a przepisy prawa budowlanego

Kwestią, od której należałoby zacząć, są oczywiście ograniczenia formalne, wynikające z obowiązujących na terenie naszego kraju przepisów. Mimo że pozornie mogłoby się wydawać, że rozbudowa wiaty samochodowej znacząco skomplikuje całe zadanie po tym właśnie kątem, w praktyce najczęściej wcale się tak nie dzieje.

Większość posiadaczy wiat garażowych przeszło już w przeszłości przez całą procedurę wznoszenia wiaty garażowej, nabywając wiedzę odnoszącą się do tego rodzaju konstrukcji również z zakresu prawa budowlanego. Ponieważ jednak niewykorzystywane na co dzień fakty lubią wypadać człowiekowi z głowy, przypominamy, że zarówno wiata samochodowa dwustanowiskowa, jak i jej wariant pojedynczy czy dowolny inny nie wymaga uzyskiwania żadnych pozwoleń urzędowych, o ile tylko budowla ma powstać w ramach zabudowanej działki, a jej całkowita powierzchnia zamknie się w limicie 50 m2. Górna granica jest w tym przypadku na tyle duża, że przy powiększaniu wiaty o jedno stanowisko, raczej nie powinniśmy narazić się na ryzyko jej przekroczenia.

Gdyby jednak okazało się inaczej, wówczas obowiązywać nas będą standardowe przepisy, takie same jak osób zainteresowanych wzniesieniem konstrukcji od zera. W telegraficznym skrócie zmuszają one inwestora przede wszystkim do wystąpienia z wnioskiem do starostwa, a także załączeniem do niego niezbędnych dokumentów dodatkowych, w tym szczegółowego projektu obiektu sporządzonego przez posiadającego odpowiednie uprawnienia specjalistę. Ponadto rozbudowując wiatę samochodową, w każdym przypadku należy brać pod uwagę specyficzne dla danej lokalizacji plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą nakładać na nas ograniczenia w zakresie np. odległości budowli od sąsiadujących posesji, jej maksymalnej wysokości, czy też typu pokrycia dachu lub jego możliwego kąta nachylenia.

Wiata garażowa na 2 samochody – jaka minimalna wielkość?

W poprzedniej części artykułu wspomnieliśmy, że aby móc uniknąć zawoalowanych formalności, musimy ograniczyć wielkość dwustanowiskowej wiaty samochodowej do 50 m2. Sprawdźmy zatem na ile duże pole do manewru limit ten nam pozostawia.

Minimalna powierzchnia wiaty przewidziana dla jednego samochodu powinna obejmować prostokąt o wymiarach 2,5 na 5 metrów. Przy założeniu, że budowla ma pomieścić dwa auta, jej długość może pozostać bez zmian, jednak szerokość powinna zostać zwiększona do co najmniej 5,5 metra. Finalnie daje to nam całkowitą powierzchnię na poziomie około 28 m2, co oznacza, że wciąż pozostaje nam sporo dodatkowej przestrzeni, zanim osiągniemy formalnie określoną granicę wielkości konstrukcji.

Elementy niezbędne do powiększenia przy rozbudowie wiaty samochodowej

Co do zasady rozbudowa wiaty samochodowej wiąże się z tymi samymi regułami, co stawianie jej od podstaw, z tą tylko różnicą, że w tym przypadku dobudowujemy nową część konstrukcji do obiektu już istniejącego. W praktyce oznacza to, że musimy przejść przez wszystkie standardowe etapy przedsięwzięcia – od projektu, przez poszerzanie fundamentów i konstrukcji nośnej, aż po pokrycie dodatkowym fragmentem dachu.

Powiększona wiata garażowa na dwa auta – do kogo po pomoc?

W przypadku nieskomplikowanych projektów rozbudowa wiaty samochodowej możliwa jest zwykle do samodzielnego przeprowadzenia. Jeśli jednak planowane przedsięwzięcie przekracza nasze możliwości lub wiąże się ze zbyt dużym nakładem pracy, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Firma Artimbo oprócz realizacji zamówień na budowle ze standardowej oferty, zajmuje się również wznoszeniem niekonwencjonalnych wiat garażowych na 2 samochody lub więcej, w tym także w wariancie obejmującym powiększenie konstrukcji już istniejących. W przypadku zainteresowania współpracą w tym zakresie zachęcamy do kontaktu z naszym personelem.

Dodaj komentarz