Porady

Projektujemy drewniane zadaszenie tarasu krok po kroku

Dach nad tarasem jest bardzo przydatnym rozwiązaniem zarówno latem, jak i zimą. Chroni przed pogodą (ostrym nasłonecznieniem, deszczem, śniegiem, wiatrem), co pozwala cieszyć się ogrodem niezależnie od warunków. Przed budową trzeba jednak dobrze zaprojektować konstrukcję. W niniejszym poradniku dowiedzą się Państwo, jak powinna przebiegać budowa zadaszenia tarasu krok po kroku.

Krok 1: formalności

Zadaszenie tarasu właściwie nie wymaga żadnego pozwolenia, ale istnieje jeden wyjątek. Według art. 29. rozdz. 4. Prawa Budowlanego konstrukcje powiększające powierzchnię tarasu muszą zostać zgłoszone do lokalnego wydziału ds. budownictwa. Urzędnicy wydają wtedy stosowne pozwolenie. W innym przypadku nie trzeba nawet informować o tym urzędu. Nie zwalnia to jednak z zachowywania norm bezpieczeństwa.

Krok 2: lokalizacja

Oczywiście zadaszenie musi znajdować się nad tarasem, ale od jego położenia zależą dalsze decyzje projektowe. Wszelkie pomysły na zadaszenie tarasu mogą okazać się złe, jeśli nie dobierze się odpowiednich rozwiązań. Dla przykładu strona południowa jest wystawiona na silne nasłonecznienie, a północna – na silny wiatr. W pierwszym przypadku warto postawić na dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym. W drugim należałoby pomyśleć o ściankach bocznych lub wręcz pełnej zabudowie. Zwrócenie uwagi na lokalizację tarasu jest bardzo ważne ze względu na komfort użytkowania całej konstrukcji.

Krok 3: rodzaj zadaszenia

Zadaszenie od razu kojarzy się z dachem i podporami, ale to tylko jeden ze sposobów na ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Tarasy mogą zostać wyposażone w dodatkowe ścianki boczne (a nawet przerodzić się w pełną zabudowę) lub przybrać postać pergoli z markizami lub roletami. A więc jak dobrać zadaszenie na taras w taki sposób, aby najlepiej spełniało swoją funkcję? Wiele zależy od lokalizacji oraz własnych preferencji. Osoby zainteresowane ogrodem zimowym z pewnością powinny zainwestować w zabudowę zadaszenia. Jednak najbardziej standardowy dach z podporą wystarczy do tego, aby zyskać zabezpieczenie na dobrym poziomie.

Krok 4: materiały

Typowymi materiałami do stworzenia zadaszenia są drewno oraz aluminium. Obecnie dużą popularnością cieszą się drewniane konstrukcje. Dlaczego? Ponieważ drewno jest trwałe, estetyczne, a przy tym tanie. Jednak w przeciwieństwie do aluminium wymaga trochę uwagi przy konserwacji, ale za to nadrabia doskonałym wyglądem. Samo zadaszenie może mieć elementy szklane, które będą dobrze przepuszczać światło. Dzięki czemu wnętrze domu nie zacienia się w tak mocnym stopniu. Dobrym pomysłem na zadaszenie tarasu są też inne przezroczyste materiały, takie jak płyty faliste z PVC czy płyty komorowe z akrylu.

Krok 5: koszty budowy

Wiele projektów zadaszeń zakłada samodzielny montaż. To mocno ogranicza koszt związany z postawieniem konstrukcji. Trzeba jednak przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Ceny najtańszych i najmniejszych zadaszeń zaczynają się od ok. 1200-1300 zł. Im większy lub bardziej skomplikowany projekt, tym droższy. To jednak wciąż niewielkie pieniądze za długoletnie korzyści, które niesie za sobą dobrze zaprojektowane zadaszenie.

Dodaj komentarz