Porady

Montaż ogrodzenia z paneli drewnianych – doskonały sposób na osłonięcie ogrodu od sąsiadów

Zdarzają się sytuacje, w których sąsiedzi zdają się zapominać, że aktywność, którą podejmujemy w zaciszu swojego domu to rzecz ściśle osobista. Uciążliwość ta przejawiać może się na wiele różnych sposobów. Być może kłopotliwi mieszkańcy sąsiedztwa nieco zbyt często, głośno imprezują. Być może lubią komentować wszystko co wraz z dziećmi i przyjaciółmi robimy w ogrodzie, albo wdają się w kłótnie używając przy tym niezbyt wyszukanego języka, którego nikt prócz nich nie ma ochoty słuchać.

Być może też sąsiedzi to bardzo sympatyczni ludzie, ale dom usytuowany jest przy ruchliwej, często uczęszczanej drodze. Może najzwyczajniej w świecie cenisz sobie prywatność. Niezależnie, która z powyższych opcji jest najbliższa prawdzie, najlepsze co można zrobić w takiej sytuacji, to zainwestować w odpowiedni płot drewniany na działkę, stanowiący znakomitą barierę przed wzrokiem postronnych osób.

Płotki drewniane – rodzaje ogrodzeń

Montaż paneli ogrodzeniowych drewnianych na swojej działce to nie tylko doskonały sposób na zwiększenie swojej prywatności, odgrodzenie się od ulicy lub kłopotliwych sąsiadów, to także jedna z najestetyczniejszych form wydzielania swojej posesji. Stonowane odcienie brązu doskonale komponują się z niemal dowolnymi roślinami ozdobnymi, jakie posadzić można w swoim ogrodzie.

Płoty mogą przybierać różne formy – mogą być to proste ogrodzenia zbite z desek, sztachet lub pali, jak również mogą być to osłony panelowe wsparte ceglanym, kamiennym lub betonowym fundamentem. Same deski mogą być zamontowane pod wieloma różnymi kątami – pionowo, skośnie lub pionowo. Zwykle panele montowane są do elementów nośnych, takich jak słupy, kolumny lub poprzeczki. Ogrodzenie może różnić się również designem. W tym kontekście drewniane płotki do ogrodu podzielić możemy na:

  • Płot z desek poprzecznych, czyli stosunkowo niskie ogrodzenie składające się z powbijanych w ziemię pali, do których za pomocą gwoździ, śrub, obejm lub nitów przytwierdzane są długie poprzeczki wykonane z desek.
  • Płot ze sztachet prosty, zbudowany z umieszczonych pionowo w ziemi, usztywnionych za pomocą jednego, bądź kilku rzędów poziomych listew.
  •  Płot ze sztachet krzyżowy – w tym wypadku sztachety montuje się pod przeciwstawnymi skosami, tak aby krzyżowały się one ze sobą.
  •  Ogrodzenie ekranowe – płot drewniany składający się z wysokich (ok. 1,8-2 m) paneli ustawionych pionowo, bądź poziomo w długi ciąg, całkowicie zasłaniających posesję. Występują one w wielu różnorakich stylach estetycznych.
  •  Pergola – ażurowe ogrodzenie, składające się z dwóch rzędów pali połączonych u góry drewnianymi łukami lub poprzeczkami. Zwykle od góry, a czasem też od boku przerwy wyłożone są kratownicą, czyli ekranami zbudowanymi z drobnych, krzyżujących się ze sobą listewek. Bardzo często pergola stanowi również wsparcie dla roślin pnących, takich jak bluszcz lub winogrono.
  • Trejaż, czyli szereg mniejszych, bądź większych luźno rozstawionych pali połączonych wysoko poprzeczką, ewentualnie także kratownicą. Zazwyczaj ten rodzaj ogrodzenia, podobnie jak pergola pełni funkcję wspornika, po którym mogą piąć się rośliny.

Zalety zastosowania drewnianych płotków do ogrodu

W kontekście głównych zalet zastosowania ogrodzeń z drewna, należy zacząć od kwestii ceny, która w stosunku do ogrodzeń metalowych, ceglanych bądź kamiennych jest raczej niska. Ponadto montaż ogrodzenia z paneli drewnianych, to rzecz niezwykle prosta i szybka w realizacji. Właściwie konserwowane zachowują walory estetyczne i spełniają swoją funkcję przez naprawdę długie lata. Występują w wielu różnorodnych wariantach stylistycznych, a samo drewno to materiał, który będzie doskonale korespondował z dowolnym otoczeniem w mieście, bądź też na wsi.

Jeżeli rozważasz wstawienie płotu drewnianego na działkę, zachęcamy do zapoznania się z propozycją ogrodzeń dostępnych w asortymencie naszej firmy. W razie pojawienia się pytań dotyczących oferty Artimbo, zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem wiadomości skierowanej na nasz adres e-mail: sklep@artimbo.pl

Dodaj komentarz