Bez kategorii

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed zimą?

Wykonane z drewna meble są narażone na niszczenie nawet podczas łagodnej zimy. Dlatego nie można zapomnieć o ich odpowiednim zabezpieczeniu. W przeciwnym wypadku wyposażenie ogrodowe ulegnie nieodwracalnym uszkodzeniom, zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Prezentujemy kilka porad na temat tego, czym i jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zakończenie sezonu.

Właściwy sposób przechowywania

Schowanie mebli przed zimą do garażu czy podobnego miejsca jest najprostszym, ale też najlepszym pomysłem. Nie wymaga właściwie żadnych inwestycji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy pomieszczenie do przechowywania nie jest zanadto suche i ciepłe, ponieważ drewno może się rozsychać. Domowe warunki powinny dobrze zabezpieczyć materiał podczas zimy.

Samo wstawienie mebli do schowka nie wystarczy. Przed tym trzeba je zbadać pod kątem technicznym: jeśli śrubki są poluzowane, warto je dokręcić; jeśli drewno jest zabrudzone, należy je wyczyścić. Najczęściej wystarczy do tego zwykła szmatka i woda, ale dla polepszenia efektu używa się jeszcze delikatnych preparatów. Dobrym pomysłem jest też użycie myjki ciśnieniowej.

Po umyciu mebli nie powinno się ich chować aż do momentu wyschnięcia. Mogłoby to spowodować rozwój pleśni, zwłaszcza jeśli zamierza się przykryć drewno folią lub podobną formą zabezpieczenia. Folia sama w sobie nie jest złym sposobem na ochronę mebli, ale może blokować przepływ powietrza. Należy więc unikać szczelnego owinięcia. Bardzo dobrym zamiennikiem folii są specjalne pokrowce na meble.

Odpowiednie produkty do impregnacji drewnianych mebli ogrodowych

Nie każdy ma możliwość schowania wyposażenia do garażu. Co robić w takiej sytuacji? Jeżeli meble ogrodowe będą całą zimę stać na zewnątrz to trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. Polecane są zwłaszcza impregnaty techniczne, ponieważ doskonale ochraniają drewno przed działaniem wilgoci (a to główna przyczyna niszczenia mebli wystawionych na zewnątrz). Te preparaty dzielą się na dwa rodzaje: tworzone na bazie benzyny oraz na bazie wody. Ich działanie jest dokładnie takie same, ale zapach benzyny jest dość uciążliwy i długo się wietrzy – co sprawia, że najlepiej stosować je na zewnątrz. Z kolei wodne preparaty można bez obaw używać w domu.

Wartymi uwagi produktami do impregnacji drewnianych mebli ogrodowych są również ochronno-dekoracyjne oleje, lakiery oraz lakierobejce. W połączeniu z impregnatami dają najbardziej zadowalające efekty.

Odnawianie starego drewna

Meble z problemami w postaci przebarwień, mchu, pleśni czy grzybów nie muszą zostać wyrzucone na śmietnik. Renowacja mebli drewnianych jest dość prosta. Wystarczy skorzystać z wyżej wymienionych preparatów, ale przed tym należy oczyścić powierzchnię. Możemy to zrobić na dwa sposoby: szlifując lub nakładając przeznaczone do tego środki. Gdy mebel jest już czysty, możemy przystąpić do nakładania powłoki ochronnej. Dzięki czemu uszkodzone meble mogą zyskać drugą młodość, a przy okazji zostać przygotowane do nadchodzącej zimy.

Pamiętanie o zabezpieczaniu mebli przed niekorzystną pogodą jest gwarancją utrzymania ich w dobrym stanie przez wiele lat.

Dodaj komentarz