Porady

Budowa zadaszenia przyściennego do tarasu

Zadaszenie przyścienne tarasu, czyli konstrukcja mocowana do ściany budynku, stanowi niezwykle popularną formę zagospodarowania części przydomowych. Wyróżnia się wysoką użytecznością oraz estetyką. Jak zbudować zadaszenie tarasu przyścienne? Na które kwestie należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego warto wykonać zadaszenie tarasu?

Zadaszenie przyścienne tarasu ma wiele zalet. Pozwala mieszkańcom cieszyć się z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu nawet przy niekorzystnej pogodzie, np. w deszczu albo podczas wyjątkowo intensywnego nasłonecznienia. Przydaje się o każdej porze roku. Starannie wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów zadaszenie przynosi również mnóstwo możliwości aranżacyjnych w połączeniu z architekturą ogrodową oraz umeblowaniem.

Dach nad tarasem można wytworzyć z rozmaitych materiałów. Szczególnie polecane są zadaszenia drewniane. To idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu i harmonii. Prawdziwe drewno świetnie wpisuje się w zieloną stylistykę ogrodu. Ponadto jest naturalne i ekologiczne, dzięki czemu sprawdzi się w domostwach osób troszczących się o środowisko.

Jak zrobić dach nad tarasem? Krok 1 – formalności

Budowa zadaszenia do ściany budynku co do zasady nie wymaga dopełnienia żadnych formalności. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy konstrukcja powiększa powierzchnię tarasu. W tym przypadku należy zgłosić chęć postawienia obiektu do lokalnego wydziału ds. budownictwa i otrzymać stosowne pozwolenie. Niezależnie od obowiązku poinformowania odpowiedniej instytucji, wykonując zadaszenie, zawsze należy zachować normy bezpieczeństwa.

Projekt zadaszenia tarasu

Kolejny etap to opracowanie projektu zadaszenia. Najlepiej zlecić to zadanie specjalistom, aby mieć pewność, że postawiona konstrukcja będzie bezpieczna, solidna i funkcjonalna. Firma Artimbo zajmuje się tworzeniem projektów od wielu lat, dzięki czemu możemy zagwarantować pełen profesjonalizm usług.

Podczas opracowywania projektu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja tarasu, a tym samym zadaszenia. Na przykład, taras znajdujący się po stronie północnej budynku często bywa narażony na silny wiatr, natomiast gdy jest po stronie południowej – na intensywne nasłonecznienie. W pierwszym przypadku warto więc pomyśleć o ściankach bocznych, z kolei w drugim o dodatkowym zabezpieczeniu przed promieniowaniem UV.

Przygotowując projekt zadaszenia tarasu, należy zastanowić się również, do czego ma on służyć. Przykładowo, jeśli chcemy stworzyć na tarasie ogród zimowy, najlepiej zainwestować w pełną zabudowę zadaszenia.

Materiały niezbędne do wykonania zadaszenia tarasu

Do budowy zadaszenia przyściennego tarasu najczęściej wykorzystuje się drewno, ewentualnie elementy metalowe bądź stalowe. Duża popularność konstrukcji drewnianych wynika z wyjątkowych właściwości tego surowca. Odpowiednio przygotowane drewno cechuje się znakomitą trwałością, solidnością, a ponadto wyjątkowo estetycznym wyglądem. Prawidłowo pielęgnowane i impregnowane zachowuje swą użyteczność oraz piękno na wiele lat.

Drewno można łączyć w konstrukcji z elementami wyprodukowanymi z innych materiałów. Ciekawym pomysłem jest drewniane zadaszenie przyścienne tarasu z fragmentami szklanymi, które nadają konstrukcji bardziej nowoczesny wygląd. Ponadto elementy ze szkła dobrze przepuszczają światło, co sprawia, że wnętrze domu nie zacienia się mocno i pozostaje optymalnie nasłonecznione. Zamiast szkła można użyć innych przezroczystych tworzyw, np. płyt komorowych akrylowych albo płyt falistych z PVC.

Montaż zadaszenia tarasu

Wiele projektów zakłada samodzielny montaż, co pozwala na znaczne oszczędności finansowe w porównaniu z usługą zleconą specjalistom. Dobrej jakości konstrukcje od sprawdzonych dostawców, takich jak Artimbo, cechują się wysoką starannością realizacji poszczególnych części, co przekłada się na łatwiejszy montaż.

Wykonując zadaszenie tarasu przyściennego, należy zwrócić uwagę na precyzję połączeń poszczególnych elementów, zarówno w obrębie samej konstrukcji, jak i jej przymocowania do ściany budynku.

Dodaj komentarz